Election results 2013 for Huntingdonshire

Huntingdonshire elections party seats
Party200520092013Seats (+/-)
Conservative 17 16 8 -8
Liberal Democrat 2 2 3 +1
Independent 0 0 2 +2
UKIP ( UK Independent in 2009) 0 1 6 +5
Labour 0 0 0

Brampton and Kimbolton results [electorate: 7,252, turnout: 2935 (40.49%)]
CandidatePartyVotes% share
Peter James Downes Liberal Democrat 1,396 47.7
Mark Johnson Labour 118 4.0
Jane King Conservative 769 26.3
Jenny O'Dell UKIP 646 22.1
Buckden, Gransden and The Offords results [electorate: 7,906, turnout: 2386 (30.13%)]
CandidatePartyVotes% share
Lynne Alexandra Bullen UKIP 573 24.1
Terry Clough Liberal Democrat 555 23.3
Patrick John Hickey Labour 214 9.0
Julie Wisson Conservative 1,039 43.6
The Hemingfords and Fenstanton results [electorate: 7,435, turnout: 2402 (32.29%)]
CandidatePartyVotes% share
Ian Cyril Bates Conservative 1,141 47.6
Philip Foster UKIP 794 33.1
David John Priestman Liberal Democrat 232 9.7
John Philip Watson Labour 231 9.6
Godmanchester and Huntingdon East results [electorate: 12,052, turnout: 3857 (32%)]
CandidatePartyVotes% share
Andrew Paul Bish Conservative 1,026 13.6
Daryl Brown Conservative 1,024 13.6
Martin Cohen UKIP 1,171 15.5
Robert Alan Cossey-Mowle Trade Unions and Socialists Against Cuts 72 1.0
David Mitchel King Labour 331 4.4
Derek Arthur Norman UKIP 1,080 14.3
Robert Kenneth Pugh Labour 330 4.4
Michael Frederick Shellens Liberal Democrat 1,226 16.3
Antony Staples Trade Unions and Socialists Against Cuts 76 1.0
Graham Martin Wilson Liberal Democrat 1,195 15.9
Huntingdon results [electorate: 11,390, turnout: 3041 (26.70%)]
CandidatePartyVotes% share
Peter Henry Ashcroft UKIP 1,118 19.3
Peter Randolph Brown Conservative 1,016 17.5
Michael Philip Burrell Liberal Democrat 277 4.8
Nik Grant Johnson Labour 721 12.4
Marion Kadewere Labour 611 10.5
Laine Kadic Conservative 836 14.4
Kay Pamela Norman UKIP 985 17.0
Trish Shrapnel Liberal Democrat 238 4.1
Norman Cross results [electorate: 12,630, turnout: 3180 (25.18%)]
CandidatePartyVotes% share
Margaret Cochrane Labour 481 8.1
Nick Guyatt Conservative 1,224 20.5
Roger John Henson UKIP 1,270 21.3
Barry Hyland UKIP 1,146 19.2
Mac McGuire Conservative 1,231 20.6
Christopher Raymond Lansdale Waites Liberal Democrat 218 3.6
Graeme Leslie Watkins Labour 405 6.8
Ramsey results [electorate: 6,468, turnout: 2111 (32.68%)]
CandidatePartyVotes% share
Susan Margaret Coomey Labour 110 5.2
Madeleine Jackson Conservative 523 24.8
Anthony Jebson Liberal Democrat 70 3.3
Peter David Reeve UKIP 1,406 66.7
Sawtry and Ellington results [electorate: 7,354, turnout: 2517 (34.32%)]
CandidatePartyVotes% share
Simon Bywater UKIP 1,228 49.1
Mary Theresa Howell Labour 230 9.2
Viv McGuire Conservative 894 35.7
Rupert William George Moss-Eccardt Liberal Democrat 149 6.0
Somersham and Earith results [electorate: 7,392, turnout: 2535 (34%)]
CandidatePartyVotes% share
Steve Criswell Conservative 1,321 52.2
Tony Hulme Liberal Democrat 288 11.4
Iain Michael Ramsbottom Labour 206 8.1
Peter Verrechia UKIP 717 28.3
St Ives results [electorate: 14,628, turnout: 4149 (28.36%)]
CandidatePartyVotes% share
Richard John Allen Labour 486 6.1
Paul Bullen UKIP 1,581 19.7
Ryan Fuller Conservative 1,433 17.9
David Frederick Hodge Liberal Democrat 514 6.4
Lord Toby Jug The Official Monster Raving Loony 197 2.5
Margaret Teresa King UKIP 1,459 18.2
Kevin Reynolds Conservative 1,521 18.9
Angela Louise Richards Labour 448 5.6
Colin Macrae Saunderson Liberal Democrat 389 4.8
Little Paxton and St Neots North results [electorate: 12,610, turnout: 3559 (28.22%)]
CandidatePartyVotes% share
Marian May Appleton UKIP 947 13.9
Barry Stephen Chapman Conservative 1,312 19.3
Ken Churchill Independent 746 11.0
Bob Farrer Independent 858 12.6
David Harty Conservative 1,158 17.1
Melina Lafirenze Green 216 3.2
Jim Lomax Labour 286 4.2
Emlyn Ian Rees Labour 360 5.3
Sherrell Lee Smart UKIP 596 8.8
Gordon Sydney Edward Thorpe Liberal Democrat 311 4.6
St Neots Eaton Socon and Eynesbury results [electorate: 11,666, turnout: 3026 (25.94%)]
CandidatePartyVotes% share
Derek Arthur Giles Independent 1,311 22.6
Roger Harrison Conservative 728 12.6
Dave Howard UKIP 692 11.9
Wendy Jean Hurst Labour 250 4.3
Steve Lancaster UKIP 470 8.1
Martin Graham Land Liberal Democrat 162 2.8
William Francis O'Connor Labour 209 3.6
Gareth Robert Thomas Green 126 2.2
Adrian Lee Usher Conservative 710 12.2
Steven Mark Van De Kerkhove Independent 1,141 19.7
Warboys and Upwood results [electorate: 7,239, turnout: 2142 (29.56%)]
CandidatePartyVotes% share
Jason Ablewhite Conservative 796 37.3
Kevin Roy Goddard Labour 171 8.0
Michael Russell Tew UKIP 1,002 47.0
Christine Susan Wills Liberal Democrat 164 7.7

Did you find this information useful?

Website Feedback